Вентиляційна система — це інженерна конструкція, яка складається з ряду важливих елементів та частин, які відповідають за очищення, виведення чи надходження повітря. Однією зі важливих складових витяжної або змішаної (припливно-витяжної) системи є зворотній клапан. Для чого потрібний клапан для витяжки? Витяжна вентиляція працює з метою виведення забрудненого повітря із приміщення. Таким чином, повітряні потоки рухаються по повітропроводах зсередини назовні. Проте, це ніяк не забезпечує потрапляння в приміщення забрудненого повітря з вулиці чи, у випадку багатоповерхового будинку, зі сусідніх квартир. Впоратись з такою задачею повинен зворотній клапан для вентиляції. Тобто, він перешкоджає потраплянню зовнішнього повітря, дозволяючи повітряним потокам рухатися лише в одному напрямку. Принцип роботи клапана Зворотній клапан для вентиляції може бути різних видів. Від цього і залежить принцип роботи.
- метелик. Отримав таку назву через схожість із будовою метелика. Клапан має круглу форму, по центру якого, проходить вісь, до якої закріплені два клапани (пелюстки). Ці клапани працюють під дією вентилятора, пропускаючи повітря лише в одному напрямку.
- мембрана. Принцип роботи клапана полягає в тому, що на решітці фіксується тонка та гнучка мембрана. Під дією тиску повітряних мас вона відкривається, але у випадку зворотного потоку, діє як заслінка, блокуючи зворотний рух повітря.
- пелюстка. Такий зворотній клапан складається зі жорсткої заслінки, яка фіксується по краях діаметра клапана за принципом обертового механізму. Під дією тиску повітря, клапан обертається на 90°, відкриваючи шлях з однією сторони та перешкоджаючи з іншої.
- решітка. Це, так звані, вентиляційні жалюзі, які відкриваються під дією витяжки і закриваються, якщо витяжка не працює.